5 نشانه از یک حساب شبکه اجتماعی هک شده

نویسنده : دپارتمان فنی شرکت ارتباط امن - سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 در ساعت 00:56:05

یکی از حساب های شبکه اجتماعی شما هک شده است؟ چگونه متوجه این موضوع می شوید – و مهمتر از همه، چه کاری باید انجام دهید؟ راهنمایی های زیر به این سوالات خسته کننده پاسخ خواهد داد!

  1. پست هایی که شما ننوشته اید ناگهان بر روی صفحه شما ظاهر می شود!

بسیار واضح است – درست است؟ اما، همیشه می توانید متوجه این موضوع شوید؟ به عنوان مثال، اگر چند وبلاگ نویس پست های خود را در یک حساب به اشتراک می گذارند، آیا می دانند که کدام مقاله چه زمانی  نوشته شده است؟ این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد، مخصوصا زمانی که از یک ابزار برای کمک به اشتراک پست های وبلاگ خود در کانال های مختلف شبکه های اجتماعی استفاده می کنید. بیایید صادق باشیم: چه کسی واقعا هر صدای اعلان و یا پست جدید را بررسی می کند؟

توصیه:

اگر متوجه پست های غیر منتظره در حساب های شبکه های اجتماعی خود شدید، بلافاصله آنها را حذف کرده و گذرواژه خود را تغییر دهید. شما همچنین می توانید احراز هویت دو مرحله ای را نیز در نظر بگیرید.

  1. کسی از یک مکان غیر معمول وارد حساب کاربری شما شده است

اکثر سرویس های شبکه های اجتماعی این روزها شما را قادر می سازند تا محل آخرین ورود های خود را از جمله دستگاه هایی که از آنها استفاده کردید را بررسی کنید. بنابراین اگر شما در ایران هستید و می بینید که کسی در یک قاره دیگر وارد سیستم شده است، احتمالا حساب شما هک شده است.

توصیه:

به طور منظم مکان هایی را که از آنها وارد شده اید را بررسی کنید. اگر متوجه ورود از یک مکان غیرمنتظره و یا دستگاه دیگر شدید، آن را غیرفعال کرده و خاتمه دهید.

  1. تبلیغات اسپم صفحه فیسبوک شما را اشغال می کنند

آیا درباره likejacking (سرقت لایک) شنیده اید؟ پیام های اسپم و یا پست هایی از طرف دوستان؟ فیس بوک همه این موارد را دارد و اغلب اوقات این پست ها / پیام ها توسط دوستانی که حسابشان هک شده برای شما ارسال می شود. اغلب هنگامی که روی این لینک ها کلیک می کنید، هک می شوید. در نهایت کاربران بازندگان اصلی هستند و مجرمان اینترنتی بدون هیچ مجازاتی برای اقداماتشان می گریزند.

توصیه:

مراقب باشید که بر روی چه لینکی کلیک می کنید – و این مساله فقط برای فیس بوک نیست! اگر با شرایطی مواجه شدید که پستی از یک دوست که زمان زیادی از آن خبر نداشتید، دریافت کردید و یا یک دوستی سعی می کند اطمینان حاصل کند که بر روی برخی لینک ها کلیک می کنید و به نظر شما مشکوک است، هیچ اقدام مستقیمی انجام ندهید. از طریق ابزارهای دیگر و یا رسانه های اجتماعی دیگر با دوستان خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که واقعا خود او با شما ارتباط برقرار کرده است.

  1. نمی توانید به حساب کاربری خود وارد شوید

فرض کنید که رمز عبور خود را فراموش نکرده اید، ممکن است کسی به حساب شما دسترسی پیدا کرده و گذرواژه شما را تغییر داده است. لطفا توجه داشته باشید که در صورتی که این اتفاق افتاده باشد، مجرمان اینترنتی احتمالا آدرس ایمیل مورد استفاده برای بازیابی رمز عبور را نیز جایگزین کرده اند.

توصیه:

با صاحب پلت فرم تماس بگیرید (به عنوان مثال: فیس بوک، توییتر) – این بهترین روش برای بازپس گیری حساب کاربری شما است. در اینجا چندین لینک وجود دارد:

  1. شما ناگهان بسیاری از افراد جدید و ناشناخته را دنبال می کنید

آیا شما ناگهان بسیاری از افراد جدید و ناشناخته را دنبال کرده اید؟ یک بدافزار ممکن است حساب شما را هک کرده و آن را در بعضی از بات ها در توییتر یا فیس بوک اضافه کرده باشد. این عمل باعث می شود URL های مخرب بیشتری به افراد بیشتری ارسال شود. همین امر برای ارسال پیغام های خصوصی / توییت از حساب شما نیز قابل انجام خواهد بود – بدون آنکه شما مطلع شوید.

توصیه:

رمز عبور خود را بلافاصله تغییر دهید. ما همچنین توصیه می کنیم پست ها را حذف کنید و به همه اطلاع دهید که نباید روی پیوندهای ارسال شده از حساب شما کلیک کنند.

توصیه آخر:

برای اطمینان از امنیت حساب های کاربری خود توصیه می شود از آنتی ویروس بر روی دستگاه های خود استفاده نمایید. و توجه داشته باشید که بیشترین ارتباط با حساب های شبکه های اجتماعی از طریق گوشی های هوشمند صورت می پذیرد لذا استفاده از آنتی ویروس بر روی گوشی های هوشمند بسیار ضروری می باشد.

برای مشاهده آنتی ویروس های مخصوص گوشی های هوشمند از این لینک استفاده نمایید.  

منبع:www.avira.com

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاههای شما