4 نکته برتر برای جلوگیری از آسیب دیدن توسط باج افزار

نویسنده : دپارتمان فنی شرکت ارتباط امن - دوشنبه 27 خرداد 1398 در ساعت 03:03:51

Locky، WannaCry، Petya – اینها فقط سه مورد از باج افزارهایی هستند که کامپیوترها در سراسر جهان را تهدید کردند. معمولا افرادی که این باج افزارها را ایجاد می کنند، کاربران را با کلیک بر روی لینک های ایمیل آلوده یا باز کردن فایل های آلوده به دام می اندازند – سپس حمله شروع می شود. یک پیام بر روی صفحه، نمایش داده می شود و از قربانیان خواسته می شود که باج را به صورت ارز مجازی، اغلب بیت کوین پرداخت کنند.

اما ناامید نشوید – رعایت چند نکته باعث می شود تا آلوده نشوید و  اطلاعات خود را از دست ندهید. در اینجا 4 نکته برای جلوگیری از آلوده شدن توسط باج افزارها وجود دارد:

  1. از اطلاعات خود به صورت منظم نسخه پشتیبان تهیه نمایید

این یکی از بهترین کارهایی است که شما واقعا می توانید انجام دهید. داده های خود را پشتیبان گیری کنید – اطلاعات خود را بر روی یک درایو ذخیره کنید که به کامپیوتر یا شبکه شما متصل نیست. به این ترتیب مهاجمان، اهرم خود را از دست خواهند داد. فایل هایی که در رایانه شما نیست یا از طریق شبکه شما قابل دسترسی نیست، نمی تواند توسط نرم افزارهای مخرب رمزگذاری شود، و از این رو برای شما این اطلاعات از دست نرفته است.

  1. به روز رسانی و پچ کردن سیستم های خود

سازندگان بدافزار بر روی افرادی که از نرم افزارهای قدیمی با آسیب پذیری های خاص استفاده می کنند، حساب می کنند. چرا که می توانند از آنها برای نفوذ به سیستم استفاده کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که دستگاه خود را به روز نگه دارید. این مورد به طور چشمگیری خطر ابتلا به آلوده شدن کامپیوتر شما را کاهش می دهد. در صورت امکان، به روز رسانی خودکار را فعال کنید یا از یک نرم افزار به روز رسانی استفاده کنید که برای شما عمل به روز رسانی را به طور خودکار انجام دهد.

  1. از یک آنتی ویروس و یک فایروال استفاده کنید

 هر دو آنها مفید هستند: یک نرم افزار برای محافظت از شما در برابر نرم افزارهای مخرب و فایروال. آنها به شما در شناسایی تهدیدها یا رفتار مشکوک کمک خواهند کرد. سازندگان بدافزار به منظور جلوگیری از تشخیص به طور مرتب کار خود را به روز می نمایند، بنابراین شما باید هر دو اقدام پیشگیرانه را انجام دهید. در صورتی که قبلا روی نرم افزارهای مخرب کلیک کرده اید، گزینه های شما محدود است. یک آنتی ویروس به طور بالقوه هنوز هم می تواند به شما کمک کند، اما بسته به نوع عفونت، ممکن است داده ها را روند پاکسازی از دست بروند.

  1. خودتان و اطرافیانتان را آموزش دهید

امنیت از خودتان شروع می شود – شما و هر کسی که از رایانه شما استفاده می نماید. خودتان و دیگران را آموزش دهید تا روی پیوندهای مشکوک یا پیوستهای مشکوک کلیک نکنید. همچنین مهم است که مدیران سیستم دسترسی کارکنان به بخش هایی از شبکه را محدود کنند. این کار خطر ابتلا یک شبکه به باج افزار را کاهش می دهد.

و هیچ وقت فراموش نکنید …

هکرها سعی خواهند کرد که فایل های شما را رمزگذاری کنند و تا زمانی که شما باج را پرداخت نکرده اید آنها را به شما تحویل ندهند. اما شما نباید این کار را انجام دهید. پرداخت باج فقط آنها را به هدفشان خواهد رساند و منابع لازم برای حملات دیگر را به آنها می دهد. همچنین پرداخت لزوما به این معنی نیست که شما داده های قفل شده را بازیابی می کنید – اغلب جنایتکاران پول می گیرند و شما را ترک می کنند.

بنابراین، حفظ این توصیه ها و استفاده از آنها به شما کمک خواهد کرد که یک قدم جلوتر از مهاجمان باشید.

لینک خبر: https://blog.avira.com

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاههای شما