چگونه دیسک های HDD و SDD را کامل پاک کنیم

نویسنده : دپارتمان فنی شرکت ارتباط امن - پنج شنبه 26 مهر 1397 در ساعت 23:19:24

نیاز دارید درایوهای قدیمی را قبل از معدوم پاک کنید؟ یا می خواهید یک درایو را در یک رایانه ای که می خواهید آن را  بفروشید یا آن را دور بریزید، پاک کنید؟ در اینجا چند نکته و ترفند برای کمک به شما در انجام این کار وجود دارد.

از آنجا که هارد دیسک و درایوهای حالت جامد (SSD) نیاز به دستکاری های مختلف دارند، من قصد دارم به طور جداگانه آنها را در اینجا پوشش دهم.

HDDS

سه روش برای پاک کردن دیسک سخت وجود دارد.

نرم افزار

ارزان ترین راه برای مقابله با هارد دیسک این است که آنها را با یک نرم افزار پاک کنید. من به شما هشدار می دهم، سریع نیست، و بر دیسک های معیوب کار نخواهد کرد.

ابزار انتخابی برای پاک کردن درایوها، Boot and Nuke Darik است. این نرم افزار رایگان است و ابزار بسیار خوبی برای پاک کردن درایوها است.

برای استفاده از آن، شما باید یک CD یا DVD پاک کنید، سپس درایوهایی را که می خواهید پاک کنید به یک رایانه وصل کنید و نرم افزار را اجرا کنید. مراقب باشید درایوهایی که حاوی اطلاعاتی هستندکه لازم دارید را پاک نکنید، من پیشنهاد می کنم با استفاده از یک PC یدکی یا در صورت لزوم، تمام درایوهای داده را از سیستم مورد استفاده خود جدا کنید.

من توصیه می کنم مستندات این نرم افزار را کامل مطالعه کنید زیرا اگر از آن چشم بردارید و درایو اشتباهی را پاک کنید، اطلاعات شما از بین خواهد رفت.

سخت افزار

اگر نمی خواهید از رویکرد نرم افزاری استفاده کنید، روش دیگری که می توانید از آن استفاده کنید یک ابزار سخت افزاری سفارشی برای انجام این کار است. در این مرحله، موارد کمی گران می شوند، اما سریعتر است و به این معنی است که شما مجبور نیستید یک PC را به عملیات پاک کردن به آن اختصاص دهید.

ابزار که من از آن استفاده می کنم Wiebetech’s Drive eRazer Ultra است. این راه حل سریع، قابل اعتماد، مستقل برای پاک کردن درایوهای سخت افزاری و حذف همه چیز است. شما درایو را به آن متصل می کنید، چند دکمه را می زنید، و Drive eRazer Ultra از بقیه موارد مراقبت می کند.

من از این ابزار برای پاک کردن چندین درایو با موفقیت بسیار استفاده کرده ام. این یک راه حل گرانقیمت است – eRazer Ultra از قیمت 200 دلار آغاز می شود – اما اگر شما درایوهای زیادی برای پاک کردن داشته باشید، ارزشش را دارد.

روش دستی

خوب، اگر شما بخواهید درایوهایی را که از کار افتاده اند را پاک کنید، چه می کنید؟ شما یک شانس دارید زیرا هارد از کار افتاده است و داده ها قابل دسترسی نیستند، اما شما باید این مطلب را در نظر بگیرید که هارد به دست کسی باهوشتر از شما (یا کسی که زمان و صبر و شکیبایی بیشتری دارد) بیفتد.

در اینجا روش های دستی وارد بازی خواهند شد. و هارد دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

شما به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

  • یک چکش
  • یک میخ بزرگ
  • دستکش های ضخیم
  • یک قطعه چوب
  • محافظ چشم

با میخ بزرگ، قسمتی که سیلندرهای هارد درایو قرار دارند را هدف قرار دهید (در عکس با علامت ضربدر قرمز مشخص شده است) و میخ را به صورت کامل و توسط چکش داخل آن وارد کنید. موارد احتیاطی را رعایت نمایید تا آسیبی به خود وارد نکنید. البته این روش برای خالی کردن استرس بسیار خوب می باشد!

SSDS

با درایوهای حالت جامد، همه چیز بسیار پیچیده می شود و من می توانم در مورد دستورات TRIM و جمع آوری زباله و غیره بنویسیم. مشکل این است که همه چیز پیچیده می شود و در صورت اشتباه  تصاویر کودکانتان و یا پروژه های کاری گرانبهایتان حذف می شوند. با توجه به این موارد، من قصد دارم همه چیز را ساده نگه دارم.

 پاک کردن با استفاده از ابزار های کارخانه تولید کننده

یک راه برای پاک کردن SSD ها این است که از ابزارهای تولید کننده استفاده کنید. در اینجا چندین پیوند برای شروع کار شما وجود دارد.

اگر درایوی از کارخانه دیگری دارید به وبسایت آنها رجوع کنید.

رمز نگاری کل درایو

یکی از ساده ترین راه ها این است که کل درایو را با یک رمز عبور پیچیده رمزگذاری کنید. در ویندوز، شما می توانید از چیزی مانند VeraCrypt استفاده کنید، در حالی که در مک، شما می توانید از ابزار داخلی به نام FileVault استفاده کنید، بدون عبارت عبور، داده ای وجود نخواهد داشت.

پس از آن شما می توانید درایو را فرمت کنید، از آن نقطه استرلیزه شده و آماده پذیرفتن بارگیری مجدد از داده ها می باشد.

PARTED Magic

راه دیگر برای این کار این است که از یک ابزار نرم افزاری به نام PARTED Magic استفاده کنید.

در حالی که PARTED Magic آزاد نیست (با شروع از قیمت 9 دلار)، این یک ابزار بسیار موثر است و یکی از بهترین روش ها برای پاک کردن SSD ها است.

روش دستی

اگر درایو از کار افتاده است یا شما فقط می خواهید از شر آن خلاص شوید ، پس می توانید از یک چکش استفاده کنید.

تنها موردی که باید در نظر داشته باشید آن است که اطلاعات در این درایو ها بر روی فلش های کوچک ذخیره می شود پس باید قاب محافظ آن را باز کنید و چیپ ها را به صورت مستقیم توسط چکش ضربه بزنید تا مطمئن شوید اطلاعات بر روی آن قابل خواندن نباشند. اگر نمی دانید کدام چیپ ها برای ذخیره سازی اطلاعات می باشد تمامی آنها را نابود کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاههای شما

لطفا برای ما پیام بگذارید

در حال حاظر کارشناس افلاین میباشد برای ما ایمیل ارسال نمایید

سوالی دارید ؟ ما دوست داریم به شما کمک کنیم .

برای ورود به گفتگو کلیک نمایید