پس از نشت اطلاعات 500 هزار حساب کاربری Google+ آیا این سرویس از دسترس خارج خواهد شد؟

نویسنده : دپارتمان فنی شرکت ارتباط امن - دوشنبه 27 خرداد 1398 در ساعت 04:17:45

اکثر افرادی که وقت خود را در اینترنت می گذرانند، احتمالا حداقل یک بار از گوگل پلاس بازدید کرده اند و پروفایل خود را تنظیم کرده اند – به این دلیل که کنجکاو بوده یا به این دلیل که برخی سرویس های Google  بیشتر یا کمتر از آن استفاده می کنند. در آخر شما احتمالا آن را رها کرده اید. اکنون گوگل پلاس برای کاربران مسدود است. به علت یک اشکال در API که ظاهرا اطلاعات حدود 500،000 حساب را منتشر کرده است.

گوگل در مسیر فیس بوک

صبر کنید، چی؟ 500000 حساب؟ بله، درست می خوانید. برطبق یک پست از بن اسمیت، معاون رئیس مهندسی گوگل، این اشکال اجازه می دهد برنامه های شخص ثالث نه تنها دسترسی به داده هایی را که کاربران مایلند به اشتراک بگذارند داشته باشند، همچنین آنها را قادر می سازد تا به اطلاعاتی که به صورت غیر عمومی مشخص شده اند نیز دسترسی پیدا نمایند. این موارد شامل آدرس ایمیل، شغل، جنسیت و سن است.

گوگل ظاهرا این مسئله را هنگام بررسی یک کد از API های گوگل پلاس در ماه می کشف کرده است. در حالی که این شرکت اشکال را در سکوت رفع کرد، تصمیم گرفتند آن را افشا نکنند. به گفته وال استریت ژورنال، این تصمیم از ترس نظارت قانونی بوده است، چرا که این نشت شباهت زیادی با رسوایی فیس بوک و کمبریج آنالیتیکا داشته است.

تعداد کاربران آسیب دیده نامشخص است

در حالی که گوگل ادعا می کند که حدود 500،000 حساب کاربری تحت تاثیر قرار گرفته است، سخت است تصور کنیم که این تعداد ممکن است بالاتر نرود و این آسیب پذیری مورد سوء استفاده قرار نگرفته است.

در کل این اشکال احتمالا آخرین میخ ها در تابوت گوگل پلاس بوده است. در حالی که این مورد تنها دلیل خاتمه این سرویس نیست، ولی بزرگترین آنها است. به گفته گوگل، نگه داری از این سرویس برای تعداد کم کاربران آن، بسیار زمان بر و پر هزینه است.

حال باید دید که این سرویس به آخرین روزهای خود رسیده است یا خیر.

لینک خبر: www.forbes.com

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاههای شما