این مجموعه نیم میلیاردی از اطلاعات حساب کاربری، احتمالا شامل اطلاعات شما نیز هست

نویسنده : دپارتمان فنی شرکت ارتباط امن - دوشنبه 26 آذر 1397 در ساعت 15:44:55

کارشناسان امنیت سایبری می توانند لیستی از شیوه های نگهداری حساب های آنلاین به شما ارائه دهند. یکی از اساسی ترین نکات آنها : عدم استفاده از گذرواژه های یکسان است.

نه فقط کلمات عبور شما. نمی توانید از کلمه عبور افراد دیگر نیز استفاده کنید. چرا؟ از آنجا که با تمام هک ها و نقض های داده ای که ما طی چند سال گذشته با آنها مواجه بوده ایم، هکرها صدها میلیون رمز عبور قبلی را در دست دارند.

با جفت کردن این گذرواژه ها با صدها میلیون آدرس ایمیل نشت یافته، می توانند از ابزارهای خودکار برای ورود به حساب های شما استفاده کنند. خوشبختانه، افراد خوب هم این اطلاعات را دارند.

افراد خوب مانند محققان مثل Troy Hunt که می خواهند به شما در حفظ امنیت آنلاین کمک کنند. یکی از راه های انجام این کار آن است که او به شما اجازه می دهد چک کنید که آیا کلمه عبور شما دزدیده شده است یا خیر.

شما می توانید با مراجعه به صفحه “Pwned Passwords” در سایت HaveIBeenPwned بررسی کنید. فقط یک رمز عبور را در کادر جستجو وارد کنید، و ابزار Hunt به شما خواهد گفت که آیا رمز عبور شما به دست افراد اشتباه افتاده است یا خیر. این ابزار حتی به شما خواهد گفت که چند بار رمز عبور شما در میان تمام کلمه عبورهای فاش شده و به سرقت رفته است که او جمع آوری کرده است، یافت شده است.

برای روشن شدن، Hunt رمز عبور واقعی خود را شما را در لیست کلمات عبور بررسی نمی کند. در عوض، آنچه Pwned Passwords انجام می دهد، هش ها را مقایسه می کند. به این ترتیب شما چیزی را نشان نمی دهید که نباید آشکار شود و سرویس به طور ناخواسته هر گونه اطلاعات حساس را افشا نکرده است.

آن را امتحان کنید. هشدار عادلانه: احتمالا در یک شوک قرار خواهید گرفت. چند کلمه عبور که چندین سال قبل از آنها استفاده می کردم، در لیست بود. نه فقط یک بار، بلکه صدها بار!!!

با این حال، از آن روز عادت های امنیتی ام را بهبود داده ام. مهمترین تغییری که من انجام دادم، شروع به استفاده از یک مدیر رمز عبور بود.

هنوز استفاده نمی کنید؟ بررسی Pwned Passwords برای دیدن اینکه آیا شما در معرض خطر هستید، فقط شما را متقاعد می سازد که وقت آن رسیده است که یک برنامه مانند LastPass، Password1 یا Dashlane را بررسی کنید. این برنامه ها گذرواژه های شما را فقط به خاطر نمی سپارند، بنابراین شما مجبور نیستید. آنها همچنین به شما در ایجاد کلمه عبور منحصر به فرد برای همه حساب هایتان کمک می کنند و مطمئن می شوند که هکرها کار سختی برای هک کردن آنها داشته باشند.

آنها بخش سخت ماجرا را مراقبت می کنند تا شما بتوانید بر روی انجام امور بانکی، چت با دوستان خود و خرید آنلاین تمرکز کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاههای شما